Kamboçya

1. Kamboçya Nerededir?
Güney Asya’da yer alır. Başkent Phnom Pehn, ülkenin çok yönlü merkezidir. Komşuları, Laos, Tayland ve Vietnam’dır.

2. Kamboçya T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşları ülkeye girişte vize istemektedir. Vize, ülkenin hava alanında alınabilir. Para birimi Riel (KHR)dir.

3. Kamboçya’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
En büyük etnik grubu Khmerler oluşturur. Çinli, Vietnamlı, Tay, Cham, Khmer Loeu gibi pek çok etnik grup da ülke topraklarında yaşamaktadır. Resmi dili Khmer’ce olan Kamboçya’nın resmi dini Budizmdir. Halkın %90’dan fazlası Budisttir.

4. Kamboçya’da iklimi nasıldır?
İklim genellikle tropiktir. Muson dönemi, sıcaklık ve nem yüksektir. Sıcaklıklar 27 derecenin üzerine çıkar. İklim dönemleri ‘Yağışlı Sezon’ ve ‘Kuru Sezon’ olmak üzere ikiye ayrılır.  Haziran ve Ekim ayları arası yağışlı sezon, Mart ve Mayıs ayları arası kuru sezondur. Kasım ve Şubat arası kuru sezonu çok sıcak olmadığı için ülkeyi ziyaret etmeye en uygun dönem sayılabilir.

5. Kamboçya kültürü nasıldır?
Ülke tarihi boyunca din, kültürün oluşmasında büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Yaklaşık iki bin yıl boyunca Kamboçyalılar Hinduizm, Budizm ve Animizm gibi dini inançlarla günümüz Khmer inancını oluşturmuştur. Halk yapısında yaşa göre kişiye saygı artar. Apsara Dansı, Angkor döneminde günümüze kalmış yerel bir dansıdır.

6. Kamboçya mutfağı nasıldır?
Ülke mutfağı, dünyanın en eski mutfak kültürlerinden biridir. Sadelik, tazelik, mevsimsellik, gıda ve baharatların zarif ve sade kullanımı, yer yer zıt lezzetleri tek bir tabakta toplayan yapısı ile özgün bir yapıya sahiptir. Amok Trey ülkenin en popüler yemeğidir.

7. Kamboçya’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Havzalar, deltalar ve dağlardan oluşan bir coğrafyada olan ülke, Mekong Vadisi ile Laos’a bağlanır. Güneyde Mekong Deltası ile Vietnam’a bağlanan su kanalları vardır. Kuzeyi dağlıktır. Asya’nın 7. uzun nehri olan Mekong Nehrinin geçtiği beş ülkeden biridir. Phnom Aural ülkenin en yüksek tepesidir.
Ülkenin zengin vahşi doğasında fil, geyik, ayı, panter, kaplan, kuş türleri, zehirli yılan, tatlı su yunusları gibi çok çeşitli hayvan türler bulunur. Nesli tükenme tehlikesinde olan türler ise Asya Fili, Siam Timsahı, Vahşi Su Bufalosu ve Langurdur.

8. Kamboçya’da görülmesi gereken yerler nelerdir?
Ülke ziyaretçilerine hem tanrıların dünyasını, hem de Kızıl Khmerler ile cehennemi gösteren bir atmosfere sahiptir. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Angkor Wat Tapınağı, Angkor Thom, Kızıl Khmer korkunç rejiminden geriye kalan Choeung Ek ve Tuol Sleng Soykırım Müzesi, Wat Phnom, Kamboçya Milli Müzesi, Peam Krasaop Vahşi Yaşam Merkezi, Banteay Srei, Otres plajı gibi pek çok yer ülkede mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

9. Kamboçya seyahati esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Yapabileceğiniz aktiviteler arasında Mekong nehrinde tekne turuna çıkıp Irrawadi yunuslarını gözlemleme, Cyclo bisikletleri turu, bambu treni gezisi, fil sürme, Khmer mimarisi kültür gezileri ve tapınak turları gibi pek çok özel aktivite bulunmaktadır.

10. Kamboçya hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Kamboçya’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz
 Kamboçya turları için burayı tıklayınız!

Diğer ülkeler...

2 Responses

  1. ulasagca says:

    oncelıkle bu yazıyı yazan arkadasa boyle guzel dusuncesınden dolayı tesekkurler arkadaslar ben temmuzda hindistan ve kombocya gezisi yapmayı dusunuyorum sorum su kırgızistandayim tur ile gitmeyi dusunmuyorum buradan hindistan delfi başkente ucak var hindistanda 1-3 gün konaklamayı ve ardından myambar (belkı olmayabilir) komboçyaya gitmeyi dusunuyorum soruma gelırsek hindistandan hava yolu harici feribot gemiyle kombaçyaya geçebilirmiyim gecebilirsem nasıl bir yol cizmeliyim lütfen yardımcı olun sunuda belirteyim hindistanda goayıda gezecem :)

  2. Ayşe E. says:

    Kısa ama güzel bir yazı, teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>