Goril Yürüyüşü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kakono, Mishaya Goril ailesinin gümüş sırtlı erkek üyesidir.
Getting to know Kakono, the silverback male of the Mishaya gorilla family.

Uganda’yı ziyaret eden gezginlerin yapmayı umduğu aktivitelerin başında ‘Goril Yürüyüşü’ gelmektedir. Yürüyüş öncesindeki sabah sizi dağ gorili ailesinin yanı sıra yüksek adrenalin ve yaşayacağınız deneyimin heyecanının beklediğinden emin olabilirsiniz!

Yaklaşık 800 dağ gorili Uganda, Ruanda ve Kongo’nun sınır ormanlarında yaşamaktadır. Gorillerin 400 tanesine Uganda ev sahipliği yapmaktadır. Toplam 9 çeşit olan goril aileleri, ziyaretçilere alışık oldukların için vahşi yaşamlarını sürdürürken ziyaretçilere saldırmamaktadır.

Goril yürüyüşünde bu asil canlıları görmeniz garanti olmadığı gibi, yürüyüş sadece Uganda’nın Bwindi Milli Parkı içinde gerçekleşmektedir. Aşağıda Goril Yürüyüşü için gerekli temel bilgilere ve tavsiyelere ulaşacaksız:

Goril Yürüyüşü İzni Almak

Aşılması gereken ilk engel goril yürüyüşü izni almaktır ($600, Nisan ve Mayıs’da $350). G Adventures önderliğinde düzenlenen Geographika Uganda turlarının tamamında goril yürüyüşü izni tura dahildir. Eğer bireysel olarak bölgeyi gezecekseniz, yerel bir operatör aracılığı ile bir kaç ay önceden (özellikle Haziran – Ağustos’ta seyahat edecekseniz) bu izni elde etmenizi tavsiye ederiz.

Ne Getirmeli

Herkesin goril yürüyüşü deneyimi hava durumuna, gidilen ormanın derinliğine, gorillerin nerede olduğuna ve diğer hususlara göre değişiklik gösterir. Bu yüzden tam ekipmanla hazırlanıp, dikkati sadece gorilleri bulmaya vermek önemlidir.

Everyone’s gorilla trekking experience is different and depends on the weather, the depth of your forest hike, where the gorillas are hanging out, and a host of other considerations. It’s important to be prepared so you can focus your time on finding gorillas, not fussing with your gear.

Yürüyüşünüz boyunca çamurda olacağınızı bilmelisiniz. Bu yüzden çok kaliteli ve sevdiğiniz kıyafetler yerine kolay vazgeçebileceğiniz kıyafetler getirmenizi tavsiye ederiz.

1.  Goril Yürüyüşü Sırasında Ne Giymeli       

 • Rahat yürüyüş pantolonu.  Eğer su geçirmez pantolonunuz ayrıysa onu yağmur yağmasına karşı çantanızda taşıyın.
 • T-shirt ya da uzun kollu üst kıyafet.  Güneşten korunmanız için hafif ama uzun kollu kıyafetleri tavsiye ediyoruz.
 • Su geçirmez ceket. Özellikle yağmurlu sezonda mutlaka yanınızda bulundurun!
 • Pamuklı içlik ya da hafif ceket . Hava sıcak da olsa irtifa yüzünden ormandan yürürken üşümeniz çok olası.
 • Rahat yürüyüş ayakkabıları. Su geçirmez ve taşıma gücü yüksek ayakkabılar tavsiyedir.
 • Şapka. Güneşten korunmak için mutlaka kullanın.

2. Yemek ve Su

 • Kişi başı 2 litre su. Uzun ve sıcak bir yürüyüş olacağı için bol su içmelisiniz.
 • Öğle yemeği ve atıştırmalıklar. Sandviç, tost gibi bir öğle yemeği ve yol boyunca kan şekerinizi ve enerjinizi yüksek tutacak atıştırmalıklar yanınızda bulundurun.

3. Diğer Ekipmanlar           

 • Küçük sırt çantası. Bu çantanın rahat olması önemli çünkü saatlerce sırtınızda kalacak.
 • Yürüyüş çubuğu. Yanınızda getirmediniz diye endişelenmeyin çünkü park girişinde kiralayabilirsiniz.
 • Kamera ve yağmura karşı koruma.  Kameranızı yağmurdan korumak için kılıf hatta plastik poşet gibi bir malzemeyi mutlaka yanınızda bulundurun.
 • Güneş kremi ve böcek ilacı. Bir Afrika seyahati klasiği olan bu ikiliyi unutmayın.

Milli parkın girişinde kiralamak için hamallar bulunmaktadır. 2014 Mayıs ayı ücretlerinin günlük $15 dolar olduğu bilinmekte. Hamallar size çantanızı taşıma, tepeler ve zor patikalarda ilerleme konularında yardımcı olabilirler.

Rehberler, İzciler, Hamallar

Yürüyüş izni alıp Bwindi Milli Parkına girebilmeniz için pasaportunuzun yanınıza olması gerekiyor. Aktiviteler hakkındaki kısa bir bilgilendirme ve güne nasıl hazırlanmanız gerektiğine dair güvenlik tavsiyelerinin ardından, maksimum 8 kişilik bir grup ile goril ailelerini gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

Ana rehber, 2 izci, 2 sürücü ve 1 hamaldan oluşan goril yürüyüşü destek ekibiOur gorilla trekking support team with a lead guide, two scouts, two trackers and a porter.

Her grup bir ana rehber ve AK-47 silahları taşıyan iki izci önderliğinde ilerler. İzciler grubun önünde var arkasında yer alır. Silahlanma sebepleri bazı vahşi filler ya da vahşi gorillerin saldırısına karşısı önlem almaktır. İzciler, ilk etapta havaya ateş edip hayvanları sadece korkutmak için eğitim almış kişilerdir.

Her goril ailesi onları takip eden bir izciye sahiptir. Bu yüzden izciler, yürüyüş sırasında goril ailelerinin hangi noktalarda bulunduklarını bilirler ve yürüyüş yapan gezginleri bu noktalara yönlendirirler. Takipçiler ve rehberler, gorillerle iletişim halinde olup doğru anda, onları rahatsız etmeden onlara yaklaşmanızı sağlarlar.

Yürüyüşe Başlamak

Bazı gruplar yürüyüşe milli park girişinden başlarken, bazıları yürüyüşe kaldıkları köyden yola çıkarak ya da araç ile daha ileriye giderek başlayabilirler.

Rehber ve izci, goril takipçilerinden gorillerin lokasyonu hakkında bilgi bekliyorOur guide and scout wait for word from the trackers as to the location of the gorilla family.

Gorillere ulaşmanız biraz zaman alacak. Minimum 30 dakikada görebileceğiniz goril ailesi bazen sizi 5-6 saat uğraştırabilir!

Uganda ormanları oldukça nemlidir ve bu yüzden yürüyüş patikalarını net değildir. Aynı zamanda tepelerden ve steplerden oluşan ormanlarda yer yer dallara tutunarak kendinizi yukarı çekerek ilerlemeniz gerekebilir.

Goriller kendi alanlarında oldukça rahat hareket etmektedir ama bu durum biz insanlar için o kadar da kolay değildir..

Navigating the hilly terrain of Bwindi National Park.

Gorillerle Takılmak

Yürüyüş grubunuz bir goril ailesi bulduğunda, onlarla geçirebileceğiniz bir saat sizi bekliyor olacak.

A bit of stillness to enjoy the moment with the gorillas.

Gorillerin yanında sessiz kalıp ani hareketlerden kaçınmalısınız. Gorillerle göz gelebilirsiniz. Fakat bir goril size yönelmeye başlarsa gözlerinizi çevirip ilgilenmiyor gibi yapmanız tavsiye edilmekte.

Fotoğraf ve video çekmekte serbestsiniz ama flash kullanmanız yasak. Fotoğraf çekmenin en uygun olduğu zamanlar gorillerin temizlendiği, yemek yediği ya da ağaçların arasında vakit geçirdiği zamanlardır. Yürüyüşünüz boyunca gorilleri takip eden rehber ekibinizle hareket etmeniz gerektiğini unutmayın.

Genç bir erkek goril fotoğrafını çekebileceğimiz yakınlıkta oturuyorA young male gorilla hangs out in the tree before coming closer to check us out.

Eğer goriller çalıların arkasında kalıyorsa, izciler palalarla dalları temizleyip daha yakın bir izlenim için önünüzü açacaktır. Bu hayvanların ne kadar büyük ve huzurlu olduğunu gördüğünüzde, özellikle gümüş sırtlı gorillerin ihtişamına şahit olduğunuzda gerçekten çok etkileneceğinize eminiz!

Gorillere Saygı Göstermek

Gorillerin vahşi olduğu kadar bilinçli hayvanlar olduklarını düşünerek onlara saygılı davranmalısınız. Etraflarındayken onlara yeterli alanı verip gerilmelerini engellemelisiniz. Agresif davranıp onları endişelendirmek gorillerin etrafınızdan uzaklaşmasına sebep olacaktır.

As we observe the gorillas it feels as if they are observing us humans, too.

Sadece oturun ve onları izleyin. Eğer bir bağlantı kurabildiğinizi hissediyorsanız, gorillerin gözlerine bakmaya devam edin. Çünkü bu deneyimi hayat boyu unutamayacaksınız. Bu insansı canlıların doğalarında ne kadar içten davrandıklarını gördüğünüzde çok mutlu olacaksınız!

Uganda’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Uganda turları için burayı tıklayınız!

10 Soruda Uganda‘ya göz atmak için Uganda yazımızı buradan okuyabilirsiniz!

 

Diğer ülkeler...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>