Bangkok’tan 5 Lezzet Tavsiyesi

Bangkok’a gelen gezginlerin bazıları şehre bayılırken, bazıları şehri oldukça kalabalık bulmaktadır. Fakat Bangkok’ta herkesin ortak fikre sahip olduğu şey tartışılmaz Bangkok’tun ucuz, lezzetli ve egzotik yemekleridir! Bangkok’ta dünya sınıfı kabul edilen Tay mutfağının en güzel örneklerini bulabilirsiniz. Size Tay mutfağının mutlaka tatmanız gereken 5 lezzetini derledik!

Muz Kızartması (Kluai Thot)

6c76fef85924f899428920a1fccf4750

 

Bangkok’ta her sabah ve öğle, sokak satıcılarının tezgahlarında satılan muz kızartmalarını görebilirsiniz. Muzlar kızartıldıktan sonra sos ile tatlandırılıp çıtır bir etki verilerek sunulmaktadır. Kızartıldıktan hemen sonra yemenizi tavsiye ederiz. Her sokak köşesinde bulabileceğiniz kızarmış muzlar için sizi uyarıyoruz: Bağımlılık yapabilirler!

Nasıl ulaşılır: Genellikle Bangkok sokaklarında, özellikle sabah saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Kayık Noodle (Kuai Tiao Ruea)

IMG_20140601_164658

 

Bangkok’un meşhur kanallarının eskiden oldukça canlı ve hareketli olduğu söylenmektedir. O zamanlar satıcılar suyun üzerindeki küçük botlarda noodle satarmış. Günümüzde kimse botlarda noodle satmamaktadır. Fakat bu durum şekil değiştirip ‘Kayık Noodle’ olarak restoranlara taşınmıştır. Kayık Noodle’lar küçük kaplarda, çeşitli sebze ve et ürünleri ile sunulmaktadır. Domuz ve dana eti çokça tercih edilirken, pirinç türü çeşitlilik göstermektedir. Kapların çok küçük olması size tüm türleri deneme şansı sunmaktadır!

Nasıl ulaşılır: Zafer Anıtı İstasyonuna gelip kuzey çıkışına ulaşın. Buradan ayrıldıktan sonra kanalı gördüğünüz yolu takip ettiğinizde noodle restoranlarını göreceksiniz. İstasyondan çok uzak lokasyonda olmayan restoranlara sorarak da ulaşabilirsiniz.

Tom Yum Kung

DSC07307

 

Bu acılı çorba Tayland ile beraber tüm dünyada oldukça popülerdir, ama Bangkok’tan daha iyi bir yerde denenemez! Çorba, Tay malzemeleri ve baharatlarının karışımıyla yapılır. Tarif edilemeyecek kadar zengin bir tada sahip olan çorbayı siz deneyip keşfetmelisiniz! Genellikle limonotu, kaffir yaprakları, misket limonu suyu, balık sosu, acı biber ve bazen hindistan cevizi sütü ya da başka tip sütler içerir. Tom yam kung ya da “shrimp tom yum” yerel halkın ve turistlerin tartışmasız favori yemeğidir.

Nasıl ulaşılır: Bangkok’un tüm restoranalrında ulaşılır. Bizim tavsiyemiz Pethaburi So 7’deki P’Aor Restaurantıdır. Google haritalardan tam adrese ulaşabilirsiniz.

Tavuklu Pilav (Khao Mun Gai)

DSC08224

 

Türkiye’de olduğu gibi tavuklu pilav, Bangkok’un da en popüler sokak lezzetlerindendir. Hainan tipi bir yemek olan tavuklu pilavın Tay versiyonu, tavuk ve pirincin beraber yavaşça pişirilmesinin ardından salatalık garnitürü, tavuk kanı tofusu, baharatlı dip sos ve bir kap tavuk kanadı ile sunulur. Beraber yediğinizde baharatların, tavuğun ve pirincin birbirini tamamladığı harika bir lezzete ulaşacaksınız!

Nasıl ulaşılır: Khao Mun Gai, Bangkok’da her yerde ulaşabileceğiniz oldukça popüler bir yemektir. Özellikle öğle yemeği için tercih edilir. Sukhumvit bölgesi bu yemek için harika mekanlara sahiptir. Size Soi 38 food street’i tavsiye ederiz!

Mangolu Pirinç (Khao Niao Mamuang)

DSC08759

 

Adını duyduğunuzda garipsiyeceğiniz bu yemek bir tatlıdır. Islak pirincin hindistan cevizi sütü ve şeker ile pişirilp taze mango eklendikten sonra, üzerine hindistan cevizi kreması ve çıtırlık vermesi için kızarmış maş fasulyesi serpilmesiyle servis edilir. Bu güzel karışımı lezzetli kılan tartışmasız Tayland’ın lezzetli tropik mangosudur. Seneler boyunca turistler tarafından favori gösterilen bu tatlıyı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz!

Nasıl ulaşılır: Sukhumvi bölgesindeki Soi 38 mangolu pirinç(khao niao mamuang) servis eden sokak satıcıları bulunmaktadır. Sırtçantatıların caddesi olarak da bilinen Khao San Caddesinde bu lezzete ulaşabilirsiniz. Tayland’ın favori tatlısını Tay restoranlarının menülerinde de görebilirsiniz!

TAYLAND’A NASIL GİDERİM?

Geographika ve G Adventures güvencesi ile katılabileceğiniz pek çok Tayland turu ve onlarca hareket tarihi var! Katılabileceğiniz Galapagos Adaları turları için burayı tıklayın!

Kaynak: Brenden Lee’nin TOP 5 BANGKOK GOOD EATS adlı yazısından çevrilmiştir.

 

Diğer ülkeler...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>